Tapanin myrsky aiheutti Satakunnassa yli tuhat tehtävää - tiistain myräkästä tulossa kesympi
- Rauman VPK raivasi puita Suvitiellä tapaninpäivän aamuna. Kaikkiaan pelastuslaitoksen yksiköillä oli yli tuhan myrskyyn tavalla tai toisella liittynyttä tehtävää.
Satakuntaa tapaninpäivän vastaisena yönä ravistellut talvimyrsky viritti Satakunnan pelastuslaitoksen ja hätäkeskuksen voimavarat äärimmilleen.
– Hälytyksiä oli noin 900, mutta koska yksiköille tuli tehtäviä koko ajan myös matkan varrelta, niitä kertyi varmasti yli tuhatkunta, Satakunnan pelastuslaitoksen pelastuspäällikkö Jyri Leppäkoski kertoo.
Ilmatieteen laitos varoittaa länsimyrskystä, joka iskee Satakuntaan tiistaiaamusta alkaen. Sen ei kuitenkaan ennusteta olevan yhtä paha kuin maanantain myrsky.
Tuuli voi kuitenkin puhaltaa maa-alueilla vaarallisen kovaa eli puuskissa yli 20 metriä sekunnissa. Selkämerelle on luvassa myrskyä ja jopa neljän metrin aaltoja. Merivesi pysyy korkealla.
Puolen vuorokauden lepo
Pelastajat ovat Satakunnassa jo valmiina uusiin iskuihin.
– Vakituisella henkilökunnalla on se hyvä puoli, että ehti vaihtua uusi työvuoro. Tosin vapaavuorostakin hälytettiin eilen kaikki mitä pystyttiin.
Leppäkoski arvioi, että noin puolen vuorokauden lepo on jo ehtinyt ladata myös päällystön ja sopimuspalokuntalaisten akkuja.
Gsm-verkkojen tukiasemat Satakunnassa on jo saatu pääasiassa toimimaan. Tämä helpottaa pelastuslaitoksen ja VPK:laisten viestien välittämistä.
– Viranomaisten Virve-verkko toimi onneksi myrskyn aikanakin hyvin.
Leppäkosken mukaan myrsky-yö oli onneksi ensihoidon suhteen täysin normaali. Sääoloista ei aiheutunut Satakunnassa henkilövahinkoja.
Harjavallassa roihunnut huonekaluhallipalo oli maanantaina ainoa suuri tehtävä.
– Sen syttymissyytä tutkitaan. On mahdollista, että myrskyllä oli osuutta siihenkin.
Myönteinen puoli tapaninpäivän myrskyssä oli Leppäkosken mukaan se, ettei sadetta ollut.
– Siitä aiheutuu aina lisävahinkoja omaisuudelle. Toinen on tietysti tulva, jossa vesistöjen pinnat alkavat nousta.


















Leppäkoski on päällikkö!
Ilmoita asiaton kommentti