Lapissa on nuoren kokin hyvä olla
- Antti Tuononen kiintyi Lappiin, mutta pärjää myös kansainvälisillä areenoilla.
Näinkin voi käydä: helsinkiläispoika muuttaa Lappiin ja ihastuu ikihyvikseen.
– Täällä on kunnolla lunta, ei tarvitse kahlata loskassa. Täällä on ihmisen hyvä olla.
Kohta 25 vuotta täyttävä Antti Tuononen on ollut Lapissa töissä jo 5 vuotta, eikä muualle kaipaa.
Paitsi että syksyllä on luvassa ainakin piipahdus Berliiniin. Levillä Ravintola Hullussa porossa keittiöpäällikkönä työskentelevä Tuononen voitti toissa viikonloppuna Suomen vuoden nuori kokki -tittelin, joka tietää kisapaikkaa kansainväliseen kokkimittelöön syyskuussa.
Kokkina Nomassa
Ulkomaankeikka ei ole Tuonolalle ensimmäinen. Hän on ollut työharjoittelussa maailman parhaimmaksi ravintolaksi rankatussa, kööpenhaminalaisessa Nomassa.
– Siellä oli 35 kokkia ja 60 asiakaspaikkaa. Olihan se hienoa päästä mukaan siihen touhuun, josta jäi monta hyödyllistä vinkkiä takataskuun vastaisuuden varalle.
Myös kilpailuista on Antti Tuonosella kokemusta, sillä hän otti vuoden nuori kokki -kisaan ensimmäisen kerran osaa jo toissavuonna. Silloin hän sijoittui kolmanneksi. Viime vuonna sijoitus oli toinen, joten oli vain kohtuullista, että nyt kolmannella kerralla hän voitti koko kisan.
Lukijoille lappilaistunut keittiömestari haluaa tarjota kunnon porokeiton ohjeen:
Porokeitto
500 g poronkäristystä
150 g pekonia
150 g kuutioitua sipulia
500 g kuutioitua perunaa
2 dl kuohukerma
200 g Koskenlaskija-sulatejuustoa
1 1/2 l vettä
pippuria ja suolaa
ruohosipulia
Paista liha, pekoni, peruna ja sipuli. Kaada seos kattilaan ja lisää vesi, juusto ja kerma. Keitä kunnes peruna on kypsää. Mausta suolalla ja pippurilla. Lisää hienonnettu ruohosipuli ja tarjoile.









