Hauskoja, helppoja suolapaloja
Ulla Svensk: Suloiset suolaiset
Otava 2012, 144 sivuaMikä: Ahkerana ruokakirjailijana ja blogileipurina tunnetuksi tulleen Ulla Svenskin tarkastelussa ovat tällä kertaa suolaiset leivonnaiset voileipäkakuista piirakoihin ja pikkuherkkuihin.
Kenelle: Innokkaille jauhopeukaloille ja suolapalojen ystäville, jotka kaipaavat uusia, hauskoja vinkkejä.
Hyvää: Resepteissä on paljon raikkailta tuntuvia ohjeita ja yllättäviäkin yhdistelmiä. Ohjeet eivät kuitenkaan vaikuta kovin vaikeilta. Myös erityisruokavaliot on huomioitu kirjassa kiitettävästi.
Huonoa: Perinteisten leivonnaisten ystävä ärsyyntyy karppaajille suunnatuista resepteistä, joissa esimerkiksi piirakkapohja koostuu lähinnä ranskankermasta ja juustoraasteesta.
Lupaus: Kirjailija on havainnut, että kahvipöydästä suolaiset leivonnaiset syödään nykyään ensimmäiseksi. Tämä pitää todistetusti paikkansa. Kirjan helppoja ja perusolemukseltaan tuttuja, mutta toteutukseltaan uusin kujein viriteltyjä reseptejä on mukava kokeilla perheen ja ystäväpiirin iloksi. Myös nämä herkut katoavat pöydästä nopeasti.
Marja-Kristiina Vainela









