Naisministerit hallituksen kovimpia jätkiä
Kataisen hallituksen 19 ministeristä yhdeksän on naisia. Heistä viisi on ensikertalaisia. Yksi on valtionvarainministeri Jutta Urpilainen (sd.), josta on eurokriisin mainingeissa kasvanut tittelinsä mittainen. Alkukauden uho on väistynyt ja tilalle on tullut kokemuksen tuoma varmuus.
Suomalainen politiikka on yhä vahvemmin naisten käsissä. Tämä näkyy rohkeina aloitteina, joita etenkin uudet tulokkaat ovat tuoneet aktiivisesti esille.
Liikenneministeri Merja Kyllönen (vas.) sai myyntimiehet vihaisiksi ilmoittamalla, että kilometrikorvauksiin pitäisi puuttua. Hän on myös ajanut alkolukkoa uusiin autoihin ja kannattanut rattijuopumusrajan kiristämistä 0,5 promillesta 0,2 promilleen.
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) pääsi puolestaan otsikoihin kannattamalla seksin myynnin ja oston täyskieltoa.
Hallituksen todellinen arvoministeri ja oman tiensä kulkija on sisäministeri Päivi Räsänen (kd.).
Hänen mielestään alkoholialennukset pitäisi saada pois ravintoloista. Hän on myös ehdottanut ravintoloiden anniskeluajan lyhentämistä.
Naisten korostunut näkyvyys politiikassa on monen asian summa. Politiikka ei kiinnosta enää vain ainoastaan politiikkana, vaan poliitikon takaa pitää löytää ihminen. Nainen on ihmisenä usein helpommin lähestyttävä kuin mies.
Kun tähän yhtälöön lisätään naisten jatkuvasti nouseva koulutustaso sekä kasvava kunnianhimo, saadaan entistä paremmin asiaansa paneutuneita päättäjiä.
Tästä hyvä esimerkki on porilainen asunto- ja viestintäministeri Krista Kiuru (sd.). Hän sai vuosien väännön jälkeen läpi Yle-veron. Laajasta tontistaan huolimatta toisen kauden kansanedustaja ei ole jäänyt hiljaiseksi muissakaan asioissa. Hän on vaatinut selvitystä korkeista Ara-vuokrista ja luvannut, että nopeat neljännen sukupolven matkapuhelinverkot tulevat olemaan kaikkien saatavilla vuoteen 2019 mennessä.
Osasyy suuriin otsikoihin on aina tietenkin myös media. Uudet kasvot kiinnostavat sekä aiheiden mediaseksikkyys. Alkoholiin ja liikenteeseen liittyvät asiat saavat yleensä aina enemmän palstatilaa kuin kehitysyhteistyö tai maataloustuki.
Politiikkaa ei kuitenkaan tehdä sukupuolella, vaan asiantuntemuksella ja vakuuttavalla esiintymisellä. Kuntaministeri Henna Virkkunen (kok.) on tästä hyvä esimerkki. Hän ei ole jalustallaan juurikaan horjunut, vaikka kuntauudistuksessa on tullut lyöntejä edestä ja takaa.
Näkyvien ja osaavien naispäättäjien kasvavasta määrästä on syytä olla ylpeä, sillä se tuo tasa-arvoa ja tasapuolisuutta päätöksentekoon.
Tähän kiinnitti huomiota myös kesäkuussa Suomessa vieraillut Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton. Hän kertoi tarkkailevansa valtiovierailuillaan naisten määrää pöydissä, joissa hän istuu isäntämaan ministereiden ja muun maan johdon vieraana. Clintonin mukaan tässä vertailussa Suomi voittaa ylivoimaisesti.











Kun Mari oli ministeri Jutta urputti! Nyt kun Jutalla on salkku Mari räksyttää! Näinhän sen pitää mennäkkin.
Ilmoita asiaton kommentti