Pääkirjoitukset
Päivitetty 9.2.2012 01:52, julkaistu 8.2.2012 14:24

Niinisalon ja Säkylän yhteistyöllä tehoa

Kolmen uutispommin keskiviikko vaikuttaa tuhansien suomalaisten elämään. Jo aiemmissa hallituksissa hierotusta kuntauudistuksesta tuli tanakka pakkoliitosehdotus. Puolustusvoimien säästöohjelma ja varuskuntien lakkautuslista julkistettiin. Ja vielä samana päivänä Nokia kertoi tuhannen henkilön vähentämisestä Salon tehtaalla.

Ei ihme, että hätäisimmät kommentoijat epäilivät jo taustalta salaliittoteoriaa, jolla merkittävät uutiset niputettiin tietoisesti presidentinvaalien jälkeiseen aikaan. Molemmat kakkoskierroksen ehdokkaat ovat kuitenkin hallituspuolueista. Ehkä kyse kuitenkin oli sattumasta.

Niinisalon varuskunnalle Kankaanpäässä kävi hyvin. Tykistöprikaati yhdistetään hallinnollisesti Säkylässä toimivaan Porin Prikaatiin, mutta toiminta jatkuu. Yhdistämällä saadaan tehoa hankintoihin.

Itsenäinen puolustus, yleinen asevelvollisuus ja koko valtakunnan alueen puolustaminen ovat jatkossakin ydinasioita Suomen turvallisuuden näkökulmasta. Hallituksen mukaan juuri näitä vahvistetaan puolustusvoimien säästökuurilla.

On selvää, ettei määrä korvaa laatua. Varusmiespalvelukseen tulevat ikäluokat pienenevät ja maanpuolustus on yhä teknisempää.

Tuleva tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ilmoittanut, ettei Suomea hänen johdollaan viedä Natoon ilman kansanäänestystä. Nato on toisaalta vetäytymässä Euroopasta, kun amerikkalaisille kriisipesäkkeitä riittää muuallakin.

On hyvä muistaa, että EU:hun liittyminen oli meille pohjimmiltaan puolustuspoliittinen ratkaisu, vaikka taloudelliset asiat ovat päätöksestä alkaen vieneet päähuomion. EU:n sotilaallisen yhteistyön lisääntyminen on käytännössä sama kuin yhteistyö Natossa. Sotilaallisessa yhteistyössä Pohjoismaiden kesken on kuitenkin paljon kehitettävää. Ruotsin kanssa olemme tässä asiassa tasan samassa veneessä.

Tulevat investoinnit ovat yhä kalliimpia. Systemaattisella työnjaolla ja yhteisesti toteutetuilla hankinnoilla pystyttäisiin molempien maiden puolustuskykyä ylläpitämään ja jopa parantamaan.

Säkylän ja Niinisalon yhdistelmällä on tässä järjestelmässä iso merkitys. Se muodostaa kolmanneksen maavoimien valmiudesta. Niinisaloon tällä vuosituhannella tehdyt kymmenien miljoonien investoinnit sekä Etelä-Suomen ainoa tykistön tarpeisiin soveltuva harjoitusalue painoivat puntarissa. Aluepoliittisesti saattoi myös Etelä-Pohjanmaan läheisyydellä olla merkitystä.

Yhdessä Niinisalon Tykistöprikaati ja Säkylän Porin Prikaati muodostavat juuri sellaisen yksikön, johon puolustusvoimien rakennemuutoksella tähdätään.


AVAINSANAT:

Kommentit (2)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)11.2.2012 14:03

Jos sota tulee siinä ei paljon soittokunnat auta!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)10.2.2012 10:52

Erittäin harmillista oli esitys sotilaiden soittotoiminnan loppumisesta Satakunnan alueella. Toisaalta yhdistyminen saattaa tosiaan mahdollistaa säästöjäkin. Niinisalossa on todella hyvät tilat hallinnolle ja näinollen ei välttämättä tarvitsisi haaskata säästyviä rahoja Säkylän hallintotilojen peruskorjaukseen. Hyvällä yhteishengellä joukot saavat vahvistettua toisiaan vielä vahvemmaksi. Onnea tulevalle uudelle ja komealle joukko-osastolle. Nimi Säkylästä ja johtopaikka Niinisalossa, se olisi jotain upeaa, hyvää yhteishenkeä kuvaavaa, järkevää ja tasa-arvoista. Toki tietty hallinto-osa pitää tietty olla molemmissa armeijapaikoissa. Ainakin kv-joukkojen johtaminen pitänee säilyä Säkylässä. Vastustajia varmaan löytyy, mutta pidetään lippu korkealla. Tsemppiä kaikille mahdollisen muutoksen tilassa eläville.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Satakunta

Satakunta

Turverekka kärysi Pomarkussa

Turvelastissa olleen rekka-auton moottoritilasta nousi savua maanantaina aamupäivällä. Palokunta kävi varmistamassa huoltamon pihaan kurvanneen rekan moottoripalon sammumisen.
10 kutia
Blogit
 
 
SK Facebookissa
MAINOS
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot