Kulttuuri
Päivitetty 8.2.2012 09:01, julkaistu 8.2.2012 09:00

Norah Jones on sunnuntain Pori Jazz -tähti

Yhdysvaltalainen laulaja ja lauluntekijä Norah Jones on myynyt Suomessa kolmea levyään yhteensä lähes 80 000 kappaletta, mutta Suomessa hän ei ole vielä vieraillut.

Nyt tämä aukko paikataan, sillä hän on ensi kesänä Pori Jazzin viimeisen päivän eli sunnuntain 22. heinäkuuta päätähti Kirjurinluoto Arenalla. Pitkän yrittämisen jälkeen hänet onnistuttiin viimein houkuttelemaan ulkoilmalavalle. Keväällä ilmestyvä uusi levy Little Broken Hearts esitteleekin tähden uuden soundin, joka toimii paremmin myös isommilla areenoilla.

Norah Jonesin musiikissa yhdistyvät persoonallisella tavalla jazz, soul, country ja pop. Norah Jonesin tunnetuimpia kappaleita ovat Come Away With Me, Don?t Know Why ja Sunrise. Hänen albumejaan on myyty maailmanlaajuisesti yli 40 miljoonaa.

Samassa konsertissa esiintyvät myös New Jerseystä tuleva Robert Randolph & the Family Band, joka yhdistelee musiikissaan bluesia, soulia ja funkia, sekä uusi kotimainen rytmimusiikin superkokoonpano The Northern Governors. Honey B. & The T-Bones viettää areenalla 30-vuotisjuhliaan.

Pori Jazzin (14. – 22.7.) kesän koko ohjelma julkistetaan maaliskuun lopussa.


AVAINSANAT: Pori Jazz, Norah jones, Kirjurinluoto Arena

Kommentit (25)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)10.2.2012 23:07

mä haluun YÖn esiintymään sinne!mikään kv-tähti ei pysty siihen mihin YÖ.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.2.2012 09:45

Mahtavaa!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.2.2012 08:08

Ei sitten millään esim. Kläptönii tai jethro töllii jatseil....? (Tölli viime kesänä jossain keitele jatseis,,hö?)

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.2.2012 01:08

Kateelliset täällä taas räksyttää.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)9.2.2012 00:29

Olipa mielenkiintoista.
Satakunnan Kansan tulisi vilpittömästi selvittää lukijoilleen nämä jazzien tukiasiat.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.2.2012 21:35

Never heard. Onko tämä joku pankkiiriliike Goldman-Sachsin sponsoroima esiintyjä??

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.2.2012 20:48

"Yhdessä Suomiareenan kanssa Pori Jazz täyttää porilaiset hotellit ja ravintolat."

Jos näin on,
niin eikö rahallisen tuen jazzien järjestämiseen pitäisi silloin tulla ravintoloilta ja hotelleilta?
Miksi siihen käytetään veronmaksajien rahaa?

Kyseessä lienee näin piiloiteltu verovarojen siirto ravintola-alan yrityksille, mikäli tällaista käytetään jazzin tukirahojen perusteluna!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.2.2012 20:42

Jazzeilla käy väkeä joka on pienestä pitäen tottunut saamaan kaiken ilmaiseksi.
VIP-liput, firman piikkiin, poliitikot, valtuutetut ja muut silmää tekevät.

Onko se muka joku ihme kun nämäkin kekkerit pyörivät verovaroin?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.2.2012 18:56

"Mutta tosiaan tuo tukirahojen syytäminen Helsinkiin on aika kyseenalalaista. Esim jätehuollon viime vuonna hoiti helsinkiläinen Lassila & Tikanoja Oyj vaikka "seinän takaa" olisi löytynyt paikallinen, varmasti vielä pätevämpi ja L&T hintatason tuntien halvempi yritys."

Teltat ja jazzkatu taitaa myös rakentua ulkoporilaisin voimin.
Samoin festarien sähköistäminen.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)8.2.2012 18:54

Tuo tukiasia on mielenkiintoinen seikka.

Pori Jazz Oy on verottajankin silmissä todettu jo vuosia sitten yritystoiminnaksi.
Onko tuollainen satojen tuhansien tuki yhdelle kesätapahtumalle edes lakien mukainen?
Eikö kyseessä ole suora yritystuki?
Mitä tästä tuumivat muut kesätapahtumien järjestäjät Porisperet jne.
Niillekin varmaan tuki kelpaisi.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Lukijoiden kuvat

kevät lenkki 014

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Kolumnit

Kolumnit

Välillä sitä miettii, että missä nyt mennään?

Meidän porilaisten ja satakuntalaisten ei tarvitse murehtia Kreikan tilannetta, kun meillä on ihan omat ongelmat: Porin perusturva ja Satakunnan pelastuslaitos. Kummassakaan johtaja ja...
Blogit
 
 
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.
SK Facebookissa
MAINOS

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot