Kotimaa
Päivitetty 8.2.2012 15:23, julkaistu 8.2.2012 12:16

Päällystöliitto: Muutosturva vaatii paljon työtä

Päällystöliitto sanoo pitävänsä Puolustusvoimien uudistusta tarpeellisena ja hyväksyvänsä sen.

– Mutta nyt budjettiin tehdyt ylimääräiset säästövelvoitteet tekevät muutoksen toteuttamisen hankalaksi. Tämä vaikuttaa myös maanpuolustuksen ja koulutuksen tasoon sekä henkilöstön muutosturvaan, kertoi liiton puheenjohtaja Antti Kuivalainen.

STT tavoitti Kuivalaisen kesken puolustusministeriössä käytäviä yt-neuvotteluja.

Joukko-osastojen lakkautusten ja yhdistämisten vaikutuksia eri paikkakunnille ei Päällystöliitossa ole vielä ehditty miettiä.

Esitetyt henkilöstön vähennys- ja irtisanomisluvut ovat Kuivalaisen mukaan kuitenkin suuria ja pahoja.

– Neuvotteluissa juuri väittelemme henkilöstölle luotavasta muutosturvasta. Kyllä se vaatii meiltä paljon töitä, hän toteaa.


AVAINSANAT: Puolustusvoimien uudistus, säästö, varuskuntien lakkautus

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Satakunta
Kulttuuri
Blogit
 
 
MAINOS
SK Facebookissa
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot