Lukko vei Pitsiturnauksen
- Tanskalaismaalivahti Simon Nielsen tilkitsi lukkomaalin ja oli finaalivoiton takuumies. Voitto-osumasta puolestaan vastasi tuore vahvistus Justin Azevedo.
EU-pelaajan statuksella Lukossa pelaava Justin Azevedo ratkaisi tämän vuoden Pitsiturnauksen voiton isäntäjoukkueelle laukomalla finaalin ainoan osuman. Kanadan ja Portugalin passit omaava Azevedo iski kiekon Sportin verkkoon vain muutama minuutti ennen päätössummeria.
Näin turnauksen jättiyllättäjä Sport joutui tyytymään tappioon ja toiseen sijaan. Lukon maalilla Simon Nielsen piti nollan.
Ässät putosi välieristä, kun Sport yllätti alkusarjassa Lukon 1–0.
Lukko löi Ässät aamupäivän odotetussa, mutta yllättävän vaisuksi jääneessä ottelussa maalein 2–0 Jesse Virtasen ja Eero Elon maaleilla.
Ässät voitti Sportin 2–1 Aki Juuselan ja Daniel Brodinin osumilla alkusarjassa.











Kyllä se niin on että rahalla noustaan, ja puutteessa pudotaan. Porin kiekkoilukin sai alkumenestyksen kun RU38 hankki möllin ja tukun tamperelaisia ja muita rahan puutteessa olevia pelimiehiä, ja mestaruus tuli, tuskin ilman rahaa Porissa, eikä muualla pelaaminen onnistuu, ainakaan puulaaki tasoa korkeammalla.
Ilmoita asiaton kommentti