Ässät ja Lukko iltaväännössä – katso video
-
Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.
Porissa on takavuosina totuttu siihen, että Ässät aloittaa pelinsä tulisesti. Nykypäivinä harvinaisemmaksi käynyt alkuminuuttien hurjastelu oli läsnä Satakunnan derbyssä, kun Ässät jyräsi Lukon ylitse loppulukemiin 5–1 (3–0, 1–0, 1–1) päättyneessä ottelussa.
Perjantaina Lappeenrannassa surkeasti pelannut patalauma halusi todistaa kotiyleisölle, että peli on yhä uomissaan. Ensimmäiset reilut kymmenen minuuttia kentällä olikin vain yksi joukkue.
Veli-Matti Savinaisen ylivoimalla iskemä avausmaali sai vielä avauserässä seurakseen Joel Armian namuttelun ja Severi Sillanpään työmiehen osuman. Kolmen osuman takaa-ajo oli Lukolle liikaa.
Lukon päävalmentaja Juha Vuori myönsi, että Ässät pääsi rellestämään liikaa raumalaisten alueella.
– Neljä kiekonmenetystä ja kaikista maali. Ei Ässien tasoista joukkuetta vastaan voi päästää tuollaisia, Vuori tuskaili.
Ässävalmentaja Karri Kiveä voitto luonnollisesti tyydytti.
– Täytyy kiittää poikia. Ei ollut helppoa tulla Lappeenrannan jälkeen tähän peliin, mutta hienosti pelaajat itsensä latasivat.













"Mä en ymmärrä miten huonoksi ässien fanitoiminta on mennyt! yli 500 jäsentä mutta huutoa ei kuulu muutakun jotkut ämmät huutaa taptap ässät ja pari miestä yrittää päälle."
Olen tästä osin samaa mieltä. Ylipäätään ihmetettyttää miten hiljaista hallissa on vaikka joukkue kuitenkin pärjää. Toisaalta nämä "jotkut ämmät" ja "pari miestä" ovat niitä harvoja jotka edes YRITTÄVÄT tehdä jotakin joten turhan arvostelun sijasta itse kukin saisi miettiä mitä voisi itse tehdä tunnelman eteen. Myös rakentavia ehdotuksia otetaan vastaan.
Ilmoita asiaton kommentti