Kaikki arvostelut
Päivitetty 21.2.2012 10:16, julkaistu 6.12.1918 10:04

Opiskelijaelämän surun sävelet

Norwegian Wood oli japanilaisen Haruki Murakamin läpimurtoteos. Kirjasta on juuri tehty myös samanniminen elokuva.

Haruki Murakami: Norwegian Wood. Suom. Aleksi Milonoff. Tammi 2012.

Japanin nykykirjallisuuden suurnimen Haruki Murakamin (s. 1949) kansainvälinen läpimurtoteos Norwegian Wood ilmestyi alkukielellä 1987 ja englanniksi 2000. Teoksen loistavasti suomentanut Aleksi Milonoff on käyttänyt Jay Rubinin englanninkielistä käännöstä.

Yltiöromanttisen romaanin nelikymppinen päähenkilö ja minäkertoja on Toru Watanabe -niminen mies, joka muistelee nostalgisesti ja suruvoittoisesti 1960-luvun opiskeluvuosiaan Tokiossa. Beatlesin hitti Norwegian Wood soi opiskelija-asuntolan radiossa tämän tästä, opiskelijat lakkoilevat erikoisista syistä ja tylsän opiskelun ohella pohditaan elämän ja kuoleman kysymyksiä.

Opiskeluvuodet ahdistavat Torua kuin loputon suo, jossa kulkiessa kenkä jää kiinni jokaisella askeleella. Poika oppii kantapään kautta, että kuolema ei ole elämän vastakohta vaan elämän tärkeä osa.

Toru ajautuu Seurustelusuhteissaan vääjäämättä kahden naisen loukkuun. Toinen tytöistä oli henkisesti hauras Naoko, joka ei tahdo päästä yli edellisen poikaystävänsä itsemurhasta.

Naokon vastakohta on Torun karkeakäytöksinen ja suoraluontoinen opiskelutoveri Midori, jonka itsevarmuudessa ja itsellisyydessä ruumiillistuvat suurten ikäluokkien kapinalliset asenteet.

Murakami osoittaa läpimurtoteoksellaan hallitsevansa paitsi sujuvan kerronnan myös herkän henkilökuvauksen ja värikkäät elämänkohtalot. Kirjailija havainnollistaa nuorten päähenkilöidensä vuoropuheluissa lohduttomuutta ja kaipausta, joka siivitti suurten ikäluokkien aikuistumista. Hienovireinen romaani etenee kuin luotijuna kohti päähenkilön tulevaisuutta avaavia ratkaisuja.

Jari O. Hiltunen


AVAINSANAT:

Kommentit (1)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)21.2.2012 11:23

Onko tuo mies aito japsi? Onko se kekseliäs veikko? Puhuuko se sillai napottamalla?

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Lukijoiden kuvat

Lukijan kuva 3

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Kolumnit

Kolumnit

Byrokratian syvin olemus on tehottomuus

Porin Prikaatissa esikunnassa ollut upseeri puuskahti minulle parikymmentä vuotta sitten, että jos varusmieskoulutus lopetettaisiin Säkylästä, kuluisi ainakin pari vuotta...
Blogit
 
 
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.
SK Facebookissa
MAINOS

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot