Opiskelijaelämän surun sävelet
- Norwegian Wood oli japanilaisen Haruki Murakamin läpimurtoteos. Kirjasta on juuri tehty myös samanniminen elokuva.
Haruki Murakami: Norwegian Wood. Suom. Aleksi Milonoff. Tammi 2012.
Japanin nykykirjallisuuden suurnimen Haruki Murakamin (s. 1949) kansainvälinen läpimurtoteos Norwegian Wood ilmestyi alkukielellä 1987 ja englanniksi 2000. Teoksen loistavasti suomentanut Aleksi Milonoff on käyttänyt Jay Rubinin englanninkielistä käännöstä.
Yltiöromanttisen romaanin nelikymppinen päähenkilö ja minäkertoja on Toru Watanabe -niminen mies, joka muistelee nostalgisesti ja suruvoittoisesti 1960-luvun opiskeluvuosiaan Tokiossa. Beatlesin hitti Norwegian Wood soi opiskelija-asuntolan radiossa tämän tästä, opiskelijat lakkoilevat erikoisista syistä ja tylsän opiskelun ohella pohditaan elämän ja kuoleman kysymyksiä.
Opiskeluvuodet ahdistavat Torua kuin loputon suo, jossa kulkiessa kenkä jää kiinni jokaisella askeleella. Poika oppii kantapään kautta, että kuolema ei ole elämän vastakohta vaan elämän tärkeä osa.
Toru ajautuu Seurustelusuhteissaan vääjäämättä kahden naisen loukkuun. Toinen tytöistä oli henkisesti hauras Naoko, joka ei tahdo päästä yli edellisen poikaystävänsä itsemurhasta.
Naokon vastakohta on Torun karkeakäytöksinen ja suoraluontoinen opiskelutoveri Midori, jonka itsevarmuudessa ja itsellisyydessä ruumiillistuvat suurten ikäluokkien kapinalliset asenteet.
Murakami osoittaa läpimurtoteoksellaan hallitsevansa paitsi sujuvan kerronnan myös herkän henkilökuvauksen ja värikkäät elämänkohtalot. Kirjailija havainnollistaa nuorten päähenkilöidensä vuoropuheluissa lohduttomuutta ja kaipausta, joka siivitti suurten ikäluokkien aikuistumista. Hienovireinen romaani etenee kuin luotijuna kohti päähenkilön tulevaisuutta avaavia ratkaisuja.
Jari O. Hiltunen










Onko tuo mies aito japsi? Onko se kekseliäs veikko? Puhuuko se sillai napottamalla?
Ilmoita asiaton kommentti