Kaikki arvostelut
Päivitetty 8.2.2012 10:19, julkaistu 7.2.2012 16:25

Kekkosen naiset kommentoivat

Sylvi Kekkonen (Eeva-Liisa Haimelin, vas.) ja Anita Hallama (Heidi Herala) eivät ymmärrä toisiaan Helsingin kaupunginteatterissa.

Panu Rajala: Sylvi ja Anita, ohjaus Kari Rentola, dramaturgia Merja Turunen, lavastus ja puvut Katariina Kirjavainen, valo Risto Heikkerö, ääni Antero Mansikka, naamiointi ja kampaukset Tuula Kuittinen. Helsingin kaupunginteatterin ensi-ilta 2.2.

Helsingin kaupunginteatterin Sylvi ja Anita ei ole kummoinen esitys. Kaksi naista kommentoi elämänsä vaiheita suhteessa presidentti Kekkoseen ja muidenkin miesten politiikkaan.

Naiset ovat oman elämänsä selostajia, ja vielä näytelmänkin, koska he antavat katsojille taustatietoja, joita henkilöt eivät itse tarvitse.

Kari Rentolan ohjaus joutuu luomaan draamallista liikettä siten, että naiset usein poistuvat lavastuksen taakse, mikä merkitsee kohtauksen muuttumista seuraavaksi.

Kuitenkaan Panu Rajalan kirjoittama teos ei voisi olla radiokuunnelma, sillä näyttelijöiden upeasti maskeerattu ja kammattu näköisyys on tärkeää. Sylvi Kekkosen sisarentytär Eeva-Liisa Haimelin on kuin ilmetty tätinsä ja Heidi Herala väkevän itsetietoinen Anita Hallama.

Esityksen kutkuttava voima on sisällössä. Onko siinä juorua tai näkemystä? Tietääkö se historiasta, naisesta, vallasta?

Sylvi Kekkonen jätti miehensä seksuaalisuuden ulkopuolisten hoidettavaksi, mikä tekee hänestä poikkeuksellisen ja jännittävän henkilön nyt, kun seksi on ihmiskäsityksen juhlistetuin osanen.

Näytelmässä Sylvi kyllä mainitsee asian useasti, mutta siihen syventyy Anita. Herala näyttelee naisen, jonka itse-epäily kasvaa sitä mukaa, kun häntä tavoitellaan ja häneltä vaaditaan.

Sylvi sanoo alkupuolella, ettei anna avioeroa, koska se tuhoaisi Kekkosen uran. Kaukonäköistä, eikö. Lopulla Sylvi sanoo saman, ja nyt se aika on ajanut ohi hänen happamuudestaan.

Kaikki miesroolit näyttelee Ville Sormunen, jolla on vain kaksi repliikkiä. Siltikään Sylvi ja Anita ei ole naisten näytelmä.

Matti Linnavuori


AVAINSANAT:

Kommentit (1)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)27.4.2012 23:15

Matti ei nyt tiennyt, mistä nämä naiset puhuivat.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Lukijoiden kuvat

Lukijan kuva 3

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Kolumnit

Kolumnit

Byrokratian syvin olemus on tehottomuus

Porin Prikaatissa esikunnassa ollut upseeri puuskahti minulle parikymmentä vuotta sitten, että jos varusmieskoulutus lopetettaisiin Säkylästä, kuluisi ainakin pari vuotta...
Blogit
 
 
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.
SK Facebookissa
MAINOS

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot