Kaikki arvostelut
Päivitetty 21.2.2012 11:44, julkaistu 26.1.2012 10:00

Rakkaudesta hevoseen

Katja Hannulan lempiaihe on hevonen.

Katja Hannula: ”Hulluuteni, rakkauteni”, maalauksia hevosista, galleria Angelossa 12.2. asti.

 

 

Katja Hannula on saanut maalauksiinsa innoituksen lähteen hevosista, joihin hänellä on voimakas tunneside. Aihe on sinänsä hyvä, koska mikä tahansa elävä olento tarjoaa mahdollisuuden monipuoliseen ilmaisuun.

Hannula onkin maalannut erilaisilla tekniikoilla ja jopa hieman eri käsialoilla. Tyylillinen kokeilu on tärkeä vaihe taidemaalariksi kehittymisessä, mutta toivottavasti hän löytää myös sen ihan oman käsialansa. Vaihtelu on tosin myös näyttelyn vahvuus, koska se tarkoittaa sitä, että useampi katsoja löytää jotain esteettisesti miellyttävää.

Teoksista löytyy värejä herkästä pastellista vahvoihin sävyihin ja monivärisestä koruttomaan. Tässä tapauksessa vähemmän on enemmän. Hannula on vanginnut hevosen olemuksen ja liikkeen tunnun kaikkein parhaiten eleettömämmissä maalauksissa.

Omia suosikkejani olivat tummasävyiset kuvat. Esimerkiksi työssä Time passes me like a bird, on eloisuutta ja väkevyyttä, joka muistuttaa siitä, että hevonen on myös voimakas ja sitkeä eläin. Siinä on läsnäolon tuntua enemmän kuin ääripäässä, joissa hevonen on romantisoitu satuolennoksi.

Hanna-Riikka Kuisma


AVAINSANAT:

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Lukijoiden kuvat

Lukijan kuva 3

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Kolumnit

Kolumnit

Byrokratian syvin olemus on tehottomuus

Porin Prikaatissa esikunnassa ollut upseeri puuskahti minulle parikymmentä vuotta sitten, että jos varusmieskoulutus lopetettaisiin Säkylästä, kuluisi ainakin pari vuotta...
Blogit
 
 
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.
SK Facebookissa
MAINOS

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot