Kaikki arvostelut
Päivitetty 20.1.2012 10:11, julkaistu 20.1.2012 10:09

Harlinin sota on mahtipontinen

Herkkä hetki. Rupert Friend ja Emmanuelle Chriqui käyvät selviytymistaistelua sodan jaloissa.

Viiden päivän sota (5 Days of War). Käsikirjoitus Mikko Alanne, David Battle, ohjaus Renny Harlin, pääosissa Rupert Friend, Richard Coyle, Emmanuelle Chriqui, Heather Graham, Andy Garcia, Val Kilmer, Mikko Nousiainen. Promenadi 4.

Hollywood-sankarimme Renny Harlin on tehnyt ensimmäisen sotaelokuvansa.

Sen aihepiirinä on jokseenkin unholaan painunut, vaikkakin tuore Georgian ja Venäjän välinen sota vuonna 2008.

Taistelut kestivät vain viisi päivää, mutta sen seuraukset olivat tuhoisia ja kauaskantoisia. Sotakuvauksen ohella Harlin pyrkii hätäisesti kuvaamaan myös maiden johtajien poliittista taktikointia.

Enimmäkseen ollaan kuitenkin sotakentällä amerikkalaisen toimittaja-kuvaaja-kaksikon matkassa. He jäävät jumiin taistelutantereelle Venäjän ensimmäisten Georgiaan tekemien ilmaiskujen aikana.

Tunnolliset reportterit auttavat kaunista georgialaisnaista sodan tuoksinassa kadonneen perheensä pelastamisessa. Ihmisoikeusrikkomuksiakin todistellaan ja kauhistellaan.

Harlinin toiminnallinen sotajännäri on tavanomainen, mutta paikka paikoin ihan tehokkaasti etenevä elokuva. Hän kuljettaa tapahtumia ylilyödyn paatoksellisella mutta sujuvan rutiininomaisella otteella.

Kliseinen hahmogalleria kuitenkin turruttaa, eivätkä roolivalinnat tunnu kaikkein onnistuneimmilta. Rupert Friend on pääroolissa jotenkin kalvakka. Turpea Val Kilmer lähinnä parodisoi itseään pikkuroolissaan eikä Andy Garcia oikein istu Georgian presidentiksi.

Suomea elokuvassa edustaa Harlinin epäonnisista Mannerheim-leffakytkyistä tuttu Mikko Nousiainen. Hän tekee kankeahkon roolin venäläisenä raakalaissotilaana.

Aiheen valinnasta pisteet Harlinille. Silti valittu näkökulma kaikkine Georgia-sympatioineen jää arveluttavan yksipuoliseksi.

Tomi Nordlund


AVAINSANAT:

Kommentit (2)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)8.4.2012 17:49

Totuus on se että Etelä-Ossetian on osa Georgiaa. Itsenäisyysjulistus on vitsi. Saman venäläiset voisivat tehdä Viron Narvassa jossa asukkaat ovat venäläisiä, ja julistautua itsenäisiksi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)25.1.2012 15:51

Harlinin nuoleskelu kaikkea amerikkalaista tai oikeistolaista kohtaan on ällistyttävää.

Luulisi miestä itseäänkin jo hävettävän totuuden vääristely.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Lukijoiden kuvat

Lukijan kuva 3

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Kolumnit

Kolumnit

Byrokratian syvin olemus on tehottomuus

Porin Prikaatissa esikunnassa ollut upseeri puuskahti minulle parikymmentä vuotta sitten, että jos varusmieskoulutus lopetettaisiin Säkylästä, kuluisi ainakin pari vuotta...
Blogit
 
 
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.
SK Facebookissa
MAINOS

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot